Historia

Historia sięga czasów szkolnych kiedy to Jacek Surmiak (gitara) i Darek Mendecki (bas) zafascynowani muzyką rockową i bluesem postanowili założyć zespół, w którym planowali grać muzykę, wzorując się na Black Sabbath, AC/DC, Led Zeppelin, Gary Moore, Metalica itd Mimo niewielkich umiejętności ważny był zapał którego nie brakowało, próby odbywały się kilka razy w tygodniu. Problemem okazało się znalezienie perkusisty. Po wielu poszukiwaniach zasiadł za nią szkolny kolega Piotr Błaszczyk a w rolę wokalisty (tekściarza) wcielił się Ireneusz Widera. W tym składzie pod nazwą zespołu IZBA W powstało kilka autorskich utworów z tekstami Irka Widery. Zespół wystąpił na szkolnych koncertach oraz kilku lokalnych imprezach i przeglądach. Po czasie nastąpiły zmiany w zespole na wokalu Irka Widery zastąpił Bogdan Matracki. Zespół w tym składzie rozpoczął próby w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych. Nastąpiły długie miesiące ćwiczeń i komponowaniu muzyki. Wypito wiele różnej maści trunków, które były pomocne w tworzeniu i konsolidacji zespołu(haha).

Następny etap w działalności zespołu to zmiana na stanowisku perkusisty którym po odejściu Piotra Błaszczyka został Bogdan Matracki natomiast do wokalu udało nam się pozyskać znaną w lokalnym środowisku muzycznym wokalistkę Grażynę Wiśniewską. Pisaniem tekstów zajął się nasz szkolny kolega Zbyszek Leśnik. To najlepszy okres w działalności zespołu(ślub Darka i Grażyny) występy na przeglądach (Dąbrowa Górnicza, Bytom, Zabrze, Tychy itd.) z dobrymi recenzjami po koncertach. Zespół opuszcza Bogdan Matracki ale szczęście nam dopisuje i dołącza do nas Marian Słomka perkusista dobrze znany w środowisku muzycznym Mikołowa który występował w zespole bluesowym(PADRE). I znowu nastąpiły długie miesiące ćwiczeń i komponowania muzyki.

Po okresie grania pod nazwą Izba W. i przerwą w działalności (kłopoty sprzętowe), wznawia działalność pod nazwą LINCAT i zmienia salę prób na Dom Kultury w Łaziskach Średnich. W tym okresie następuje regres w działalności zespołu, opuszcza zespół wokalistka, w trio zespół koncertuje instrumentalnie próbując dodać do składu instrumenty klawiszowe (Raszka). Zespół w tym czasie częściej wspomagał się trunkami (w knajpce haha) niż w sali prób. Po czasie wewnętrznych sporów działalność zespołu zastaje zamknięta na długie lata.

Jednak fascynacja rockiem i bluesem pozostała a historia zatoczyła koło i znowu Jacek Surmiak (gitara), Darek Mendecki (bas) postanowili założyć zespół (2003), także chęć grania wykazał Marian Słomka (perkusja) w pisanie tekstów wspomaga nas Zbyszek Leśnik. I jak poprzednio mimo niewielkich umiejętności ważny jest zapał którego nie brakuje. Do zespołu w 2004 dołącza wokalistka Saba-Mirella Sikorska, zespół pod nazwą SurmeN wznawia po latach działalność.

Gramy dynamicznego rocka z elementami bluesa, przede wszystkim utwory autorskie. Posłuchać nas można było na imprezach organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Łaziskach Górnych, w pubach Pryzmat, Rajski Ptak i Pirania w Mikołowie oraz zlotach motocyklowych organizowanych w Mikołowie Kamionce gdzie występujemy cyklicznie dwa razy w roku na rozpoczęciach i zakończeniach sezonu. W 2006 roku zespół wzbogacił się o chórek żeński Agnieszkę Korszorsz i Kasię Gałuszkę. W pełnym już składzie nagraliśmy płytę demo w studiu nagrań w Tychach pod okiem znanego bluesmena Andrzeja Zielińskiego.

Od 2008 zespół nie jest już wspomagany przez chórki.